“Ufka Yolculuk-3, Çanakkale ile birlikte tüm Türkiye ve Dünyada başarıyla gerçekleştirildi.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün Son Peygamber Platformu ile birlikte düzenlediği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3” tüm Türkiye ve dünyada başarıyla tamamlandı.

Hicri 09 Cemaziyelahir 1436, miladi 29 Mart 2015 pazar günü Türkiye’nin 81 ilinde ve internet üzerinden online olarak dünyanın her yerinden aynı anda iştirak edilen sınava, 264 bin 929 kişinin başvurduğu açıklandı.

En büyük katılımlı sivil yarışma

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma, Türkiye’deki en büyük katılımlı sivil yarışma olarak kendisine ait rekoru tazeledi. “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının” ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim meali konulu olan ikincisine ise toplam 174 bin 399 kişi müracaat etmişti.

Mahkumlar ve engelliler de katıldı

Yarışmaya aynı anda Türkiye’nin değişik yerlerindeki 109 cezaevinden toplam 7 bin 282 mahkum sınava katılma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca engelli de hem online hem de sınıflarda yarışmaya dahil oldular.

Dev organizasyon

Soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından Türkiye’nin 81 iline dağıtılmasına kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışma Türkiye genelinde 81 ilde, 679 ilçede, 1.238 okul ve 11 bin 571 sınıfta, 11 bin 723 gözetmen ile birlikte tertip edilen sınava 7’den 70’e herkes katılma imkanı buldu. 14 yaş altı yarışmacılar 80 soruyu, diğer yarışmacılar ise 100 soruyu 120 dakikada cevapladı. Sınavda, yaş ve ihtisas durumuna göre toplam 5 ayrı kategoride kayıtlar alındı.

“İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı”

“İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi / Prof.Dr. İsmail Lütfi Çakan, N.Mehmet Solmaz” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildi.

Yarışma ile ideal insan Peygamber Efendimizin (sas) hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalığın oluşması hedeflenirken, okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenlendiği bildirildi.

Büyük ödül “Umre”

AKRA FM’in iletişim, Burak Tur’un ana sponsorluğunu yaptığı yarışmaya Türkiye genelinde 100’e yakın kulüp, yüzlerce dernek, kurum ve kuruluş destek verdi. Yarışma sonucunda dereceye gireceklere toplamda 16 umre seyahati, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü takdim edilmişti.

Ayrıca Çanakkale ilinde dereceye giren yarışmacılara toplamda 1 umre, 2 laptop, 6 tablet, hediye çekleri ve çeşitli ödüller verildi.

ÇANAKKALE Gençlik Spor Ve İzcilik Kulübü’nün proje ortağı olduğu, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Son Peygamber Platformu’nun Türkiye genelinde ve online olarak dünyada gerçekleştirdiği, “Son Peygamber’in (s.a.v) Hayatı” konulu Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları-3 Çanakkale ödülleri hicri 28 Receb 1436, miladi 17 Mayıs 2015, Pazar günü saat 14:30’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu yerleşkesinde yer alan Troia Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda törenle sahiplerini buldu.

Türkiye genelinde dereceye girenlerin ödülleri ise, Hicri 14 Recep 1436, miladi 03 Mayıs 2015 tarihinde büyük ödül gecesinde takdim edilmişti.

Ödül töreni, Yahya Çavuş Camii Müezzini Mehmet Şerif BECİT’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. okunan ayetlerin mealinin seslendirmesinin ardından Çanakkale Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü (ÇASGED) Başkanı Adnan ULUTAŞ, yaptığı açılış konuşmasında; “Degerli misafirler, Çanakkalemizin dört bir yanından yarışmamıza katılan saygıdeğer yarışmacılar, Peygamber Efendimizin hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak  maksadıyla düzenlenen İdeal insan son peygamber  Hz.muhammed  in hayatı konulu yarışmamızın ödül törenine hoş geldiniz.

Üç yıldır Ufka Yolculuk yarışmaları düzenliyoruz. İlkinde İslam ilmihali konusu ele alınarak her müslümana lazım olan bilgiler öğrenildi ve pekiştirildi. İkincisi olan Ufka Yolculuk 2’de Kur’an-ı Kerim meali üzerinde çalışma yapıldı. Yüce kitabımıza ve Rabbimize daha fazla yakınlık sağlamak hedeflendi. Son olarak bu sene  29 Martta düzenlediğimiz Ufka Yolculuk 3’te ise “İdeal İnsan-Son Peygamberin Hayatı” konusu ele alındı. Kur’an-ı Kerimde adı geçen tüm peygamberlerin ve hatemül enbiya olan  peygamber efendimizin tevhid mücadeleleri okundu. Onların güzel ahlakını, sünnetini, hayatını anlamada gayret sarf edildi. dedi dedi.

Tören öncesinde günün anlam ve önemine binaen Prof. Dr. Tevhit AYENGİN “İdeal İnsan Düşüncesi” konulu bir konferans ta verildi. Konferansta Peygamberimizin ideal insan olarak örnekleri ve günümüz insanına uyarlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.Peygamberimizin beşeriyet içinde sünneti ve ideal insan olarak yaşamından örnekler verdi. Güvenilir olarak insan içindeki konumunu açıkladı. Her insan gibi acı ve izdırab çektiğini ifade etti. Peygamberimizin İdeal insan olarak olması gerekeni yaşamıyla  örnek olarak bize sunduğunu ifade etti.    

Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonunu yüzde yüz gönüllülerle birlikte organize edilen Ufka Yolculuk Yarışmasının Çanakkale il ödülleri A, B ve C kategorileri olmak üzere 1 umre, 2 bilgisayar, 6 tablet, 24 kişiye hediye çekleri şeklinde organize edildi.

Kaybedeni olmayan yarışmada il organizasyonu adına Serdar Bal tarafından dereceler açıklanmaya başladı. Heyecanın üst seviyede olduğu dakikalarda yarışmada dereceye girenlerin tek tek sahneye çağrılması ve ödüllerinin takdimleriyle program tamamlandı.  

 

A KATEGORİSİ

1.

Lütfi Özkan

Bayramiç

2.

Burak Demir

Merkez

3.

Şerife Güner

Bayramiç

4.

Ravzanur Armutçu

Yenice

5.

Ayşe Karaca

Merkez

6.

Beyza Kılınç

Yenice

7.

İrem Kader Durak

Bayramiç

8.

Zelihanur Yazgan

Yenice

9.

Asude Yılmaz

Merkez

10.

Abdurrahman Ruşen Kurt

Biga

 

 

 

B KATEGORİSİ

1.

Sefa Bostancı

Merkez

2.

İbrahim Can Gezer

Merkez

3.

Beşir Güldal

Merkez

4.

Rabia Beyza Diril

Merkez

5.

Merve Pala

Merkez

6.

Rabia Sargın

Çan

7.

Elçin Dönmez

Biga

8.

Ali Can Göncük

Merkez

9.

Muhammed Zahid Çetin

Merkez

10.

İsmail Taha Kaçmaz

Merkez

 

 

 

C KATEGORİSİ

1.

Ayşenur Karataş

Biga

2.

Rumeysa Ayse Güden

Merkez

3.

Elif Fidan

Ezine

4.

Bahar Gökçe

Merkez

5.

Fatma Kolukısa

Merkez

6.

Seda Ünlü

Merkez

7.

Elif Koçak

Merkez

8.

Ömer Faruk Asan

Merkez

9.

Kadriye Gezer

Bayramiç

10.

Esra Öztürk

Yenice

Online İngilizce sınav 7 Haziran 2015’te

Ayrıca 7 Haziran 2015 Pazar günü İngilizce dilinde “Muhammad / Martin Lings” kitabından sınavın tüm dünyaya hitap eden, ikinci online kısmı gerçekleştirilecek. İngilizce yarışma için kayıtlar hala devam etmektedir.

0
Top
Call Now ButtonBizi Arayın
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

WhatsApp chat