Çanakkale Sosyal Gelişim İzcilik Spor Kulübü

Yarışmalar

Uluslararası Atıcılık Federasyonun (ISSF) belirlediği olimpik branşlardan olan havalı tabanca ve havalı tüfek yarışmaları kapalı 10 metre atış poligonlarında ve desteksiz/ayakta atış pozisyonunda düzenlenmektedir. Ülkemizde yıldızlar kategorisinde de gerçekleştirilen havalı silah yarışmaları, Uluslararası yarışmalarda büyükler ve gençler kategorilerinde yapılmaktadır.

Kategorilerine göre atım sayılarının değiştiği havalı silahlar disiplininde büyük-genç-yıldız bayan tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı “40”, müsabaka süresi 50 dk. olarak belirlenmiştir. Büyük ve genç erkek tabanca ve tüfek kategorilerinde “60” atış yapılmaktadır. Müsabaka süresi de 1 saat 15 dk. olarak belirlenmiştir. Büyük ve genç erkeklerin aksine yıldız erkek tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı “40”, müsabaka süresi 50 dk. olarak belirlenmiştir. Atıcılık sporunda ciddi manada fiziksel ve zihinsel kondisyona ihtiyaç vardır.

 

Tüm yarışmalar, ISSF Genel Mevzuatı ve geçerli ISSF Müsabaka Kuralları ile birlikte Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu′nun ilgili yönetmelik ve talimatlarına göre düzenlenmekte olup, yarışmalar görevli hakemlerce yönetilmektedir.

Eleme yarışmaları sonuçlarına göre en iyi ilk sekiz puanı elde eden sporcular final yarışmasına katılma hakkı elde ederler.Final yarışmasında 5’er atışlık 2 seriden sonra tekli atışlara geçilir. Her iki atış sonunda en düşük skorlu sporcunun elendiği final yarışması bronz, gümüş ve altın madalya sahipleri belli olana kadar devam eder. Yıldızlar kategorisinde final yarışmaları yapılmamakta olup, sıralama ve derecelendirmeler eleme yarışmaları sonucuna göre belirlenir.

KAYNAKÇA

http://www.bilgiustam.com/aticilik-sporu-nedir/

https://www.taaf.org.tr/

http://www.avcilaralemi.com/aticilik-sporu/aticilik-sporu-hakkinda-temel-bilgiler-h122.html

http://www.konyalife.com.tr/haber/aticilik-sporu-stresi-azaltiyor8230-2698.html

http://www.aydindenge.com.tr/spor/01/08/2017/aticilik-kurslari-buyuk-ilgi-goruyor

http://www.besyo.org/aticilik-sporu

http://www.tacticalmagazin.com/aticilik-sporu-nedir-teknikleri-kurallari-nelerdir-558.html

http://www.nkfu.com/aticilik-sporu-hakkinda-bilgi/