Çanakkale Sosyal Gelişim İzcilik Spor Kulübü

Jota- Joti Faaliyeti

[vc_row][vc_column][vc_column_text]JOTA – JOTİ NEDİR?

Her yıl Ekim ayının 3. hafta sonunda yapılan dünya genelindeki bir izcilik faaliyetidir. Yerel saatle Cumartesi sabahı saat 00.01’de başlayıp Pazar gecesi saat 23.59’a kadar 48 saat boyunca kesintisiz olarak sürdürülür. Yine bu faaliyet süresince çeşitli yarışmalar düzenlenir.

JOTA (Jamboree On The Air), hava şartlarının elverdiği ölçüde el telsizleri, mobil cihazlar veya HF (kısa dalga) cihazlar kullanılarak izcilerin havada buluşması demektir.
JOTI (Jamboree On The Internet) ise jota gibi benzer bir faaliyettir. Ancak bunda teknolojiden ve internetten de yararlanarak oluşturulan alt yapı ile izcilerin buluşması demektir.

Jota-Joti, tüm dünyada her yaştan izcilerinin katıldığı bir faaliyettir. Uluslararası nitelikte düzenlenen bu faaliyetle izciler kendi ülkelerindeki ve dünyadaki izcilerin yaptıkları faaliyetlerden haberdar olurlar. Bu sayede bir çok dünya izcileri birbirleriyle görüşmek, tanışmak, onlarla dostluk kurmak, karşılıklı barış ve iyi niyet mesajlarıyla ülkelerini ve etkinliklerini tanıtırlar.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]