Çanakkale Sosyal Gelişim İzcilik Spor Kulübü

Atış Pozisyonları

Temel olarak 3 tip atış pozisyonu vardır:

  1. Yat:Bu pozisyonda atıcı, atış noktasının zeminine yatarken, dirseklerini organizatör tarafından sağlanmış yer sergileri gibi dayanaklar üzerine koyar. Beden hedefe doğru yönelmiştir. Tüfek, başlangıçta yalnız iki el ve bir omuz kullanılarak, daha sonra nişan pozisyonunda atıcının yanağını tüfek kanadına yerleştirmesi suretiyle ve tüfek kayışıyla tutulur. Bunların dışında tüfeğin herhangi bir noktaya değmesi ve desteklenmesi yasaktır. Dirsekten ilerisi görünecek şekilde kollar öne doğru kalkık ve atış noktası zemininden yüksektedir. Tüfek kayışının bağlandığı kol, ön kol ekseninden ölçüldüğünde, yatay hat ile 30 dereceden daha küçük bir açı yapmamalıdır.
  2. Ayak:Bu atış pozisyonunda atıcı herhangi bir desteğe dayanmadan ayakta durur ve tüfeği, yanak ve göğsünün bir bölümü omza yakın olmak üzere iki el ve bir omzunu kullanarak tutar. Atışlarda sol üst kol ve dirsek, göğüs ya da kalçaya dayandırılabilir. Bu atış pozisyonunda tüfek kayışının kullanılması yasaktır.
  3. Çök:Atıcı sağ ayak parmakları, sağ diz ve sol ayağıyla çöker ve tüfeği iki eli ve bir omzunu kullanarak tutar. Bu atışta tüfek kayışını kullanmak serbesttir. Çök atış pozisyonunda sağ ayağın altına yastık konulduğunda ayağın açısının 45 dereceden fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer minder kullanılmıyorsa, bacağın dizden aşağısı yere değebilir ve açının derecesi de önemli değildir. Ancak dikkat edilecek nokta, bacağın belirtilen bölge dışında kalan yerlerinin ve kalçanın yere değmemesi gerektiğidir. Bu pozisyonda atıcı yere serilen ve organizatör tarafından belirlenen branda veya örtüye çökebilir. Yine çökme sırasında topuk ve kalça arasına sadece çök minderi konabilir; ceket ve diğer giysilerin bu bölgeye konulması yasaktır. Atış s4rasında atıcıya destek sağlamayacak şekilde ve organizatörler tarafından belirlenen yer sergileri, kalın keçeler ve yastıklar kullanılabilir. Yer sergileri, çadır bezi vb. gibi malzemelerden yapılır. Yastıklar ise çök atış pozisyonunda kullanılan, uzunluğu en fazla 250 mm, çapı 180 mm olan, yumuşak ve esnek malzemelerden yapılmış silindir şeklinde araçlardır.