Jota-Joti Faaliyeti

jota-joti 2022

Hafta sonu izcilerimizle TC17AKRAD özel çağrı işaretiyle kısa dalga telsiz (HF) üzerinden tüm dünya izcileri ile havada buluşacağız.

15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Jota temalı faaliyette izci ve liderlerimiz Türkiye ve dünya izcileriyle havada buluşma imkanı bulacaklar.

JOTA – JOTI her Ekim ayının 3. hafta sonu tüm dünyadaki yaklaşık 500.000 izcinin katılımıyla gerçekleştirilen bir aktivitedir. Tüm dünyadaki izciler bu 48 saatlik sürede Kısa Dalga Telsiz veya internet üzerinden birbirleriyle havada iletişim kurarlar.

JOTA (Jamboree On The Air) ve JOTI (Jamboree On The Internet) kısaltmalarındaki Jamboree, karmaşa, kargaşa anlamına gelir. İzcilikte ise Jamboree, büyük buluşma anlamında kullanılır. Tüm dünyadaki izciler her 4 senede bir dünya çapında büyük bir kampta buluşurlar, işte bu kamplara Jamboree denir. Tüm dünya izcilerinin her sene bu havada buluşma etkinliği olan jota – joti için de aynı kelime kullanılmıştır.

JOTA dünyada ilk kez 1957, Türkiye’de ise 1990 yılında düzenlenmiştir. Jota faaliyetini yaparken, her istasyonun kendine özgü bir çağrı kodu vardır. Tüm dünya izcilerini birleştiren bu aktivitede ortak bir J-Code aracılığıyla haberleşilir.

12 yaşını tamamlayan herkes Kıyı Emniyeti üzerinden başvuru yapıp verilen randevu gününde e-sınava katılarak amatör telsizcilik belgesine sahip olabilir. JOTA aktivitesinde kullanılan kısa dalga telsiz sistemini kullanmak için A sınıfı amatör telsizcilik belgesine sahip olmak gerekir.

ÇASGED Kulübü olarak  JOTA faaliyetinde manunel ve dijital modlarda iletişim sağlanan kısa dalga (HF) telsiz istasyonu teknik alt yapısına sahibiz. Her sene olduğu gibi bu sene de faaliyetimizi hep birlikte gerçekleştireceğiz.

JOTI ise internetin her evde yaygınlaşmasıyla ilk kez 1996 yılında yapılmaya başlanmıştır. Bu aktiviteye katılmak için ise bilgisayar ve internet kullanılmaktadır. Aynı zamanda JOTI ’ye izciler evlerinden de katılabilabilmektedir.

JOTA – JOTI hafta sonunda etkinliğe katılan tüm izci ve liderler gece genellikle kampta geçirilir. Bu aktivite bu açıdan da eğlenceli olabilmektedir. Aktivite sonunda tüm hafta sonu boyunca iletişim kurulan gruplara bugüne özel tasarlanmış kartpostal gönderilir.

Bu faaliyetle izcilerimizin telsiz kullanımı ile dair özgüven kazanacaklarına, tüm dünya ile iletişim kurmanın kendileri için ufuk açıcı olacağına inanıyoruz. Ayrıca yepyeni bir çok izci kardeşleri tanışmalarının sosyalleşmelerine katkı sağlayacağı muhakkak.

Tüm izci ve liderlerimize başarılı bir jota-joti faaliyeti diliyoruz.

73! (*)

(*) Amatör telsizcilikte ‘mutluluklar’ anlamında kullanılan bir kısaltmadır.

 

jota-joti 2022.

0
Top
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)