ÇASGED Kulübü İzcileri, Zaferin 100. Yılında Çanakkale Milli Bilinç Kampını Tamamladı

Çanakkale Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü (ÇASGED) izcileri, Çanakkale Savaşları ve zaferin 100. yılında Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından organize edilen “Çanakkale Milli Bilinç Kampı”nı başarıyla tamamladı.

10 Bine Yakın İzci, 57. Alay Karargahında Kamp Yaptı.

Kampa, yurdun dört bir yanından gelen 2 bin 500’e yakın Zinde Gençlik izcileri ile yurtiçi ve 26 ülkeden gelen diğer izcilerle beraber yaklaşık 10 bin kişi katılarak, Çanakkale’nin Eceabat ilçesindeki 57. Piyade Alayının taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kışla Mevkiinde 22 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında kamp yaptı.

23 Nisan 2015 tarihindeki açılış töreni ve resmi geçide katılan izciler, kamp süresince izcilik faaliyetlerine devam etti.

253 Bin Şehide, 438 Bin 724 Yasin-i Şerif

Aynı günün akşamı Regaib Kandili dolayısıyla kandil programı tertip edildi. Bu programda ayrıca, Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü önderliğinde, Konya Erdemli Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü’nün Çanakkale savaşlarının 100. yılında “Her Şehide Bir Yasin, Hedef 253 Bin” projesiyle okunulan 438 bin 724 Yasin-i Şerif, binlerce izcinin katılımıyla şehit dedelerimize hediye edildi.

İzciler, Tıpkı Dedeleri Gibi Cuma Namazında Saf Tuttu

Türkiyenin dört bir yanından ve farklı ülkelerden gelmiş binlerce izci, tıpkı 100 yıl önceki şehit dedeleri gibi hep birlikte Cuma Namazı’nda saf tuttu.

İzciler, 57. Alay İntikal Yolunda Şehit Dedelerinin İzinden Yürüdü

25 Nisan 2015 tarihinde sabah namazının hemen öncesinde kamp alanı yakınında, savaş yıllarındaki gibi top atışları gerçekleştirildi. Top sesleri ve barut kokusuyla uyanan izciler, yine toplu şekilde sabah namazı kıldı. Ardından kızarmış hamur ve kırık buğday çorbası ile kahvaltı yapan izciler, başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “dedeciğim ben geldim” yazan cepkenleriyle, “kınalı Hasan” gibi saçlarına kına yakılarak Mehter Marşı ile Conkbayırı’na doğru yola çıktı.

Her İlden İzciler, Şehitliklerde Geceledi

Her ilden bir izci o gece, Bigalı köyündeki esas karargaha, yine her ilden birer izci ilk kurşunu sıkan 27. Alaydaki şehitlerin bulunduğu Balıkçı damları diye adlandırılan tepeye gitmişti. Her ilden bir izci ise 57. ve 27. Alayın beraber yattıkları şehitliğe, 57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey’in kabri yanına giderek orada gecelemişti.

30 Bine Yakın Katılımcı Conkbayırı’na Yürüdü

Kınaların yakılmasıyla yola çıkan izciler, askerler, siviller, üniversite, askeri lise ve harp okulu öğrencileri ile buluşarak, yaklaşık 30 bin kişilik katılımcıya ulaştı. Şafakla birlikte başlayan yürüyüşle 20 km.’ye yakın yol katedildi. 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı’na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı.

Yürüyüş organizasyonuna Genelkurmay Başkanlığı, Çanakkale Valiliği, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) destek sağladı.

Patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan Zinde Gençlik izcileri ise tekrar kamp alanına döndü.

Çasged Gençlik ve Spor Kulübü Önderi Adem Gün yaptığı açıklamada; “ Bu yıl da Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na, 63 izci ve liderimizle birlikte katıldık. Anadolu’nun farklı illerinden gelen izcilerimizle birlikte aynı kampta buluştuk, tanıştık, birlikte şehid dedelerimizin manevi huzurunda kınalar yakılıp, dualar ettik. İzcilerimizin bu kamptan milli manevi duygularla dopdolu bir şekilde evlerine geri döndüklerine inanıyorum” dedi.

Çanakkale Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü İzcilik Komisyonu

      

      

   

   

   

     

1
Top
Call Now ButtonBizi Arayın
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

WhatsApp chat