Harika Bir Program; Ankara Bilim Gezisi

Zinde Gençlik, Bir Bilim, Bir Spor, Bir Sanat ile Büyüyor Projemiz kapsamındaki gezimiz, aile içi iletişime de katkı sağlaması amacıyla ‘Babalar ve Oğullar’ şeklinde planlanmıştı. Öyle de uygulandı Çok ta verimli geçti. Yolculuk, gezilen yerler, konaklama ve yemekler.. derken çocuklar babaları ile birlikte çok güzel bir hafta sonu geçirdiler. İleriki yaşamlarında geriye dönüp baktıklarında hep hatırlayacakları güzel bir anı olarak ta yerini aldı aynı zamanda..

14 Aralık, Cuma saat 21:00’de Çanakkale’den hareketle başlayan gezimiz; 16 Aralık, Pazar gece Ankara’dan dönüş ile son buldu.

Cumartesi sabah namazı ile başlayan Ankara programımızda ilk ziyaret mekanı Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin makamı ve Camii idi. Çok hoş bir manevi iklimde kılınan namazların ardından topluca kahvaltı için Hacı Bayram-ı Veli Camii yanında yer alan Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Kültür Merkezi’ne geçildi. Güzel ve tarih kokan bu mekanda bizi ağırlayan ve Kültür Merkezi yönetimine ve hizmet edenlere teşekkür ederiz. Güzel bir kahvaltı ile kendine gelen ekibimiz artık şehri adımlamaya hazırdı.

İlk olarak 09:00’da randevulu olduğumuz, Altınpark’ta yer alan ve Büyükşehir Belediye’ne ait Feza Gürsoy Bilim Merkezine geçildi. Burada 2 saat boyunca gençler ve babaları bilimsel deney ve gözlemleri, sunum ve uygulamaları hem izlediler, hem yaparak yaşayarak görme ve öğrenme imkanı buldular. Mutlu oldukları her halinden belli olan ekibimiz gezi sonunda çektirilen hatıra fotoğrafının ardından bu mekanı boşaltarak yepyeni gezi mekanlarına doğru çoktan yola koyulmuştu bile. 

Sırasıyla gezilen mekanlar arasında İlk meclis ve İkinci Meclis, ilk günkü gibi sapasağlam ve geri bıraktığı nice anılarıyla karşımızdaydı. Yapılan ziyaret ve hatıra fotoğrafının ardından 14:00’te randevulu olduğumuz ODTÜ’ye doğru hareket edildi.

ODTÜ’deki Geçmişten Günümüze şeklinde sergilenen eserlerle tarihte bir seyahat gerçekleşti adeta. Müzede yok yok. Uçaklardan eski model arabalara, tarım aletlerinden, haberleşme aletlerine, kişisel kullanım malzemelerinden, kurumsal demirbaş eşyalara kadar…

İkindi namazlarını kılmak üzere geldiğimiz Beştepe Millet Camii’nde adeta büyüleniyoruz. Hattat Hüseyin Kutlu’ya ait yazılarla bezenmiş kubbe ve duvarlar bir başka güzellikte. Mimari olarak merkezi kubbeyi taşıyan fil ayakları ikili kalabalık yaparcasına görüntüdeki estetiği gölgelese de daha iyi eserlere zemin oluşturması temennisiyle ayrılıyoruz.

Tadilatta olan Etnografya Müzesini ziyaret edemeden geçiyoruz. Gezinin ilk gününü çok yoğun olmasa da epey bir yer gezerek tamamlıyoruz. Gece konaklayacağımız otelimize çekilmeden önce Kocatepe Camii ile şerefyab oluyoruz. Yatsı ve sabah namazlarını eda ettiğimiz bu mekana dair güzel kıraatleriyle bizleri büyüleyen kârilerin kıraatleri kalıyor zihinlerimizde.

Pazar gününde ise, Hamamönü Meydanı ile gezimize başlıyoruz. Tacettin Dergahı, Mehmet Akif Ersoy Müzesi ve Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabri… Ziyarette ekibimiz yıllar öncesinden kalma anılarla birlikte son derece duygulu halimizle, yâsin’lerle, fâtiha’larla yâd ediyoruz. Mekânın Cennet olsun Muhsin Başkan!

Ankara evleri arasında sokaklarda ilerlerken yolumuz Ulucanlar Cezaevi’ne varıyor. Neden geldik ki buraya bakışları arasında ekibimiz müzeye çevrilen eski cezaevini gezmeye başlıyor. Cumhuriyet tarihinde Muhsin Başkan başta olmak üzere bir çok önemli şahsın da uğrak yeri olan bu cezaevi kim bilir duvarlarında maziye dair ne acılar, nice yıkılan umutlar, hayatlar barındırıyordur. Ancak müzeye çevrilerek güzel bir eser kazandırılmış Ankara’ya. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi gezideki son durağımız. İlk insanın vahşi ve kaba gösterilmesi/yorumlanması dışında her şey olması gerektiği gibi. Zamanla kimler yaşamış, bugün neredeler, biz ve sonrası… derken bu tefekkürle ayrılıyoruz müzeden. Ve tabii ki Ankara’dan da..

Sonbahardan kalma bir kış gününde bizi ağırlayan Ankara’ya veda vakti geliyor. Geldiğimizdeki heyecan ve merakın yerini boynu büküklük ve yorgunluk alıyor geri dönüş yolunda. Babalar ve oğullar diyerek çıktığımız  Zinde Gençlik, Bir Bilim, Bir Spor, Bir Sanat ile Büyüyor Projemiz kapsamındaki gezimizden aynı zamanda güzel dostluklar kurarak dönüyoruz evlerimize. Daha nice gezilerde buluşmayı dileyerek…

1
Top
Call Now ButtonBizi Arayın
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

WhatsApp chat