Çanakkale Sosyal Gelişim İzcilik Spor Kulübü

Hacı Bektaş-ı Veli Hatıra Ormanı

Hacı Bektaş Veli Anısına 750 Bin Fidanlık Hatıra Ormanı

Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Yaşadığın yeri pâk et!” düsturundan hareketle, Nevşehir ve Hacıbektaş ilçeleri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde “4 Kapı Hatıra Ormanı” oluşturulacak. 

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), Anadolu’nun en önemli değerlerinden Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin anısına Türkiye’nin birçok şehrinde hatıra ormanı kurma kararı aldı.  

Hacı Bektaş-ı Veli’nin vefatının 750. yılı anısına 750 bin fidanının toprakla buluşacağı kampanya ilk olarak Nevşehir ve Hacıbektaş ilçelerinde hayata geçirilecek, ardından diğer şehirlerle devam edecek. Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Yaşadığın yeri pâk et” düsturuyla fidanların toprakla buluşturulacağı alanlara, “Allah’a giden yolda geçilmesi gereken aşamaların bütününü” ifade eden 4 Kapı öğretisinden hareketle “4 Kapı Hatıra Ormanı” adı verilecek. Dört yılda gerçekleştirilecek dikimler tamamlandığında 750 bin fidan toprakla buluşmuş olacak.  

ÇEKUD’den yapılan açıklamada, “Hoca Ahmed-i Yesevî tarafından Anadolu’ya gönderilen Hünkâr Hacı Bektâş Velî, Anadolu’nun birçok beldesinin İslam’la tanışmasına vesile olan ve sevgisi gönüllere işlenen alim ve âriflerin önde gelenlerindendir. Hacı Bektâş Velî’yi yakından tanımanın, yolunu öğrenmenin, öğretilerini hayata geçirmenin, yaşatmanın ve gönülden gönüle aktarmanın çok kıymetli olduğunun farkındayız. Doğa-insan arasında bozulan dengenin yeniden kurulmasına ve ortak insanlık değerlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlayan çevreci bir sivil toplum kuruluşu olarak Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. senesinde üzerimize düşeni yapma gayretindeyiz. Hacı Bektaş Veli’nin ‘Yaşadığın yeri pâk et’ buyruğundan hareketle ülkemizin farklı şehirlerinde de ‘4 Kapı Hatıra Ormanı’ kurmayı hedefliyoruz. Proje kapsamında 750 bin fidanı Hacı Bektaş Veli anısına toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Hacı Bektaş Veli’nin sevenlerini ve yolunu yol edinen herkesi muhabbetle selamlıyor ve  4 Kapı Hatıra Ormanı projemize destek olmaya davet ediyoruz” dedi.  

Hatıra ormanına destek vermek isteyenler www.dikiliagacimvar.com platformu üzerinden fidan bağışında bulunabiliyor.

Kaynak: akra.media