Çanakkale Sosyal Gelişim İzcilik Spor Kulübü

Proje Faaliyet Planı

TOHUMDAN FİDANA PROJESİ

PROJE:

“Minik Ellerden Büyük İşler, TOHUMDAN FİDANA Projesi” Merkezi İstanbul’da Bulunan ÇEKÜD ( Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği ), Merkezi Çanakkale’de bulunan ÇASGED (Çanakkale Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Mart 2013 ayında imzalanan bir protokol ile hazırlanmıştır.

PROJENİN İÇERİĞİ

Projede ağaç dikim etkinliğinden çok öğrenciyi ağacın yetiştirilme sürecine dahil etmek, çocuk ve ağaç arasında duygusal bir bağ kurarak geleceğin yetişkin bireyleri olan çocuklarımızın ağaç ve orman konusunda bilinçlenmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

1- Projeye katılmak isteyen okullar 29 Mart 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar projeye katılacak öğrenci sayılarını Proje İlçe Milli Eğitim müdürlüklerine bildireceklerdir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki sayılar ÇASGED tarafından alınacak ve ilgili okullarla temas kuracaktır.

2- Okulların belirleyeceği günlerde ÇASGED ile irtibat kurularak çevre bilinci ve ağaç sevgisi konusunda bir seminer düzenlenecek, seminer sonunda içerisinde iki fıstık çamı tohumu ile üzerinde fidan dikim ve fidan yetiştirme talimatları bulunan dikim poşetleri, projeye katılacak öğrencilere dağıtılacak, tohum ve poşetler ÇASGED tarafından tedarik edilecektir.

3- Öğrenciler poşetleri uygun toprakla dolduracak, üzerindeki talimatlara göre tohumun birini ekecektir. Bir ay içinde tohum yeşermezse diğer tohum da ekilecektir. Böylelikle Kasım ayına kadar öğrenci evinin uygun yerinde fidanı usulüne göre bakımını yaparak yetiştirecektir. Yetiştirilen tohumlar okulları tarafından ÇASGED yetkililerinin de katıldığı bir törenle Kasım ayı içinde dikim sahasına dikilecektir.

4- Dikim sahasına öğrencilerin taşınması konusunda belediyelerden yardım alınacak, dikimin hangi günlerde ve hangi okullar tarafından yapılacağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince planlanacak, dikim sahasının belirlenmesi konusunda ilçe Orman Şeflikleriyle İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri temas kuracaklardır.

5- Okulların bahçelerindeki uygun alanların ağaçlandırılmasına önem verilecektir.

6- Okullar tohumların dağıtım ve fidan dikim etkinliklerini fotoğraflayacaklardır.

7- Projeye ilkokulların 4. ortaokulların 5,6,7. liselerin ise 9 ve 10. sınıfları dahil edilmektedir.

8- 20/03/2013 Çarşamba günü saat 14:00’da Lapseki Plevne Ortaokulu’nda yapılacak basın açıklaması, tanıtım ve bilinçlendirme semineri ayrıca temsili dikim uygulamasıyla proje hayata geçirilecek olan Proje Mart 2013 ten itibaren 3 yıl devam edecek ve Kasım 2015 yılında sona erecektir.

İlçe Orman İşletme Şeflikleri yapacağı işlemler.

En uygun Ağaç dikim yerini belirler

Ağaç dikimi öncesi ağaç dikim yerlerinin teraslanmasını ve dikime hazırlanmasını sağlar

İlçe Belediyelerinin yapacağı işlemler

Ağaç dikim yerlerine Belediye Otobüsleriyle öğrencileri taşır

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yapacağı işler

Konuyu okullara duyurur, teşvik eder ve gündemde tutar

Protokol nezdinde projeyi sahiplenir

Kasım ayı içinde ağaç dikimini gündeme alır ve hangi günlerde hangi okulların dikim yapacağını planlar.

Dikim sahasının belirlenmesi konusunda İlçe Orman şeflikleriyle temas kurar.

Okullardan Projeyi takip edecek öğretmenleri görevlendirir.

ÇASGED’in Yapacağı işler

Afiş, pankart, tabela, plaket, belge bilbörd vb tanıtım malzemelerini temin ve tedarik eder

Poşet, tohum dikim ve fidan yetiştirme kılavuzları vb malzemeleri temin eder

Tanıtım, seminer, açıklama vb çalışmalar ile Tanıtımcı, seminerci, konferansçı vb kişileri organize eder.