Ufka Yolculuk-6 Çanakkale İl Ödülleri Yapılan Törenle Sahiplerini Buldu

Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenler ödüllerini aldı

98 ülkeden 700 bine yakın kişi yarıştı, ödüller sahiplerini buldu

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve 700 bine yakın kişinin yarıştığı Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda, ÇANAKKALE ilinde  dereceye girenler ödüllerine kavuştu.

‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası kapsamda düzenlenen ve konusu ‘Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışmada, dereceye girenlere ödülleri İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

Sıtkı ASLANHAN’dan seminer

Yusuf NOYAN’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gece Kişisel Gelişim Uzmanı ve Eğitimci Sıtkı ASLANHAN’ın sahne almasıyla devam etti. Semineri izleyenlerin büyük bir heyecan içinde dinledikleri gözlendi.

“Ufka Yolculuk geçmişten geleceğe bir ufuk açma gayretidir”

ÇASGED adına selamlama konuşması yapan Serdar BAL konuşmasında, ‘Ufka Yolculuğun gönüllülerin organizasyonu olduğunu,  geçmişten geleceğe bir ufuk açma gayreti olduğunu belirterek “Ufka Yolculuk, Kur’an ile sünnetin birbirinden ayrılmaya çalışıldığı bir dönemde, Kur’an ile sünnetin ayrılmaz bütünlüğünün toplumsal göstergesidir” diye ifade etti.

Dereceye girenler ödüllerini aldı

Yaşlara göre belirlenmiş 5 ayrı kategoride ilk 10’a girenlere, 2 umre seyahati, 4 bilgisayar, 4 telefon, 5 bisiklet ile para ödülü hediye edildi.

Türkiye’nin en geniş katılımlı sivil bilgi yarışması

Yarışmaya 98 ülkeden katılım sağlandı. Yurt içi ve yurt dışından 695 bin 215 kişinin katıldığı yarışmanın, test usulü yazılı ile Türkçe online sınavı 8 Nisan’da; İngilizce ve Arapça online sınavları ise 6 Mayıs’ta yapıldı. Yazılı sınav, illerde oluşturulan sınav merkezlerinde; online sistem üzerinden sınav ise www.ufkayolculuk.com ile www.upgradeyourself.global siteleri üzerinden yapıldı. Yarışmacıların yaşlarına göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride düzenlenen yarışma, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yapıldı. Yarışmada her kategori için ayrı sorular soruldu. Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında mahkûmlar da katıldı. Yarışmada 17 bin 246 gönüllü görev aldı.

Yarışmanın İçeriği

Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara Peygamber Efendimiz’in hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal’ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan’ın ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi. G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s Salihin kitabının Arapça çevirisinden; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldu.

 

Amaç Okuma Alışkanlığını Arttırmak

Yarışmanın gayesi okuma alışkanlığının artmasını sağlamak; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sunmak; Kur’an-ı Kerim ve sünnetin öğrenilmesini ve buna uygun yaşanmasını sağlamak; dinimizin güvenilir kaynaklardan daha doğru anlaşılmasına ve anlatılmasına destek olmak.

Ufka Yolculuk Komisyonu

www.casged.org.tr

bilgi@casged.org.tr

 

 

2
Top
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

WhatsApp chat
Call Now ButtonBizi Arayın