TARİHÇE

Atıcılık, ateşli silahlarla yapılan ve bir hedefe en iyi vuruşu amaç edinen bir spor dalıdır. Atıcılık, bir mermiyi silah aracılığıyla hedefe ulaştırmayı amaçlar. Hedefler sabit veya hareketli olabilir. Kaynağı avcılık olan bu spor dalı, XIX. Yüzyılın ortalarında Kuzey Avrupa ülkelerinde başlamıştır. Ancak bu spor avcılıkla karıştırılmamalıdır. Çünkü bu iki spor arasında amaç farkı bulunmaktadır. Avcılıkta amaç hedef olarak görülen canlının mümkün olan en kolay yoldan ele geçirilmesidir. Atıcılıkta ki amaç ise hedefi mümkün olan en merkezi noktasından vurmaktır.

Türkiye’de atıcılık, 1910 yılından başlayarak ilgi görmeye başlamıştır. Spor kulüplerinin kurulmaya başlaması ve ordunun ilgi göstermesi ile ilk atıcılarımız futbolcular arasından çıkmıştır. Galatasaray’dan Emin Bülent( şair) ve Neşet Bey, Fenerbahçe’den Necati ve Galip Beyler ile Merdiven köylü Ziya Bey ilk dönemin önemli atıcıları olmuşlardır. Merminin pahalı oluşu atıcılığın gelişmesini önleyen en önemli engeldi. Bu yüzden Cumhuriyet öncesi atıcılıkta önemli hareketlenme görülmedi. 1923’den sonra Ankara’da atıcılık kulübünün kurulması ile atıcılık canlanmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Pek çok ünlü atıcımız bu dönemde yetişti.

Atıcılık Federasyonu; 1937 yılında Atıcılık ve Avcılık adıyla kurularak ilk başkanlığına Hakkı Ugan getirildi.Atıcılarımızın ilk kez Dünya şampiyonasına katılmaları 1947 yılında oldu. Atıcılık sporunda o tarihten bu yana kendilerini gösteren birçok sporcu yetişti. Mehmet Dursun, Erdoğan Karaöz, Nuri Vural, Fettah Günay, Haluk Peker, Ahmet Tugay, Kamil Özboy,  İsmail Hakkı Sel, Akın Özbekligil, Ali Rıza Karakuzu, Sudi Çekver, Bilgin Sayıner, Burhan Atilla, Zeki Güllü,  Cemal Demirkesen, Kemal Tuzeker, Fadıl Köristan, Mehmet Oğulkaymış, Muzaffer Bükülmez, Güneş Yunus, Yalçın Öngörü, Metin Salihoğlu, Osman Giraud, Sili Giraud ve Melisa Giraud bu adlar arasında yer almaktadır. Sili Giraud ile Melisa Gİraud bayanlarda Balkan şampiyonluklarını kazandılar. Uluslar arası yarışmalarda en iyi ilk dereceyi altın madalya ile Hakan Alemdar aldı ve 1976 yılında Balkan Trap şampiyonası oldu.

En sevilen Yaz Olimpiyatları spor dallarından biri olan Atıcılık Sporu 1896 yılında gerçekleşen ilk modern  Olimpiyat Oyunlarından beri  yaz oyunları tarihindeki yerini almıştır. Kadın sporcular ise atıcılık dalındaki ilk madalyalarını modern olimpiyatlar yapılalı neredeyse bir yüzyıl geçtikten sonra 1976′da almışlardır.

Erkek ve kadın sporcular değişik atıcılık silahları olan av tüfekleri, tabanca ve havalı silahları değişik atıcılık disiplinlerinde kullanmaktadırlar. Günümüz modern olimpiyat oyunlarında Tek ve Sabit atışlarda “iScore Atıcılık Sistemlerinin” de teknolojisine sahip olduğu Elektronik Hedef Sistemleri kullanılmaktadır. Hareketli hedef türleri olan Trap ve Skeet  atışlarından, 10 ve 50 metre ye kadar değişebilen  mesafelerde sabit atış türlerine kadar bir çok değişebilir hedef vardır. Tüm bu atıcılık disiplinlerinde atıcılar farklı pozisyonlarda duruşlar sergileyerek atışlarını tamamlarlar.

OLİMPİK ATICILIK TURNUVALARI

2008 Yaz Olimpiyatlarından dokuz erkek ve altı bayan olmak üzere  onbeş adet olimpik Atıcılık  etkinliği oldu. Modern Yaz Olimpiyatlarında değişik atıcılık disiplinlerinde müsabakalar yapılmaktadır;

 • 10m Havalı Tabanca (60 atış) Erkek
 • 10m Havalı Tüfek (60 atış) Erkek
 • 25m Çabuk Atış Tabanca (60 atış) Erkek
 • 50m Tabanca (60 atış) Erkek
 • 50m Tüfek 3 Pozisyon (3×40 atış) Erkek
 • 50m Tüfek Yüzükoyun (60 atış) Erkek
 • Duble Trap (150 hedef) Erkekler
 • Sket (125 hedef) Erkekler
 • Trap (125 hedef) Erkekler
 • 10m Havalı Tabanca (40 atış) Kadın
 • 10m Havalı Tüfek (40 atış) Kadın
 • 25m Tabanca (30 +30 atış) Kadın
 • 50m Tüfek 3 Pozisyon (3×20 atış) Kadın
 • Sket (75 hedef) Kadın
 • Trap (75 hedef) Kadın

MALZEME VE EKİPMANLAR

Havalı Tabanca

Havalı tabanca; sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit (CO2) ile kullandıkları çekirdeği fırlatan bir silahtır. Olimpiyat etkinlikleri için kullanılan havalı tabancalar diğer el  tabancalarından daha farklı görünüme sahiptir. Bu tabancalar da  4.5mm (.177 inç) diabol (saçma) kullanılır.

PUANLAMA

Tüfek ve tabanca etkinliklerinin tümünde, halka (yuvarlak) hedefler kullanılır. Hedefler, büyük bir halka ile içe doğru gittikçe küçülen, tek ortak merkezli 10 halkadan oluşur. Hedefin boyutu, atıcıdan hedefe olan uzaklığa göre değişir. Hedefteki en dış halka 1 puan içindeki halka 2 puan olmak üzere diğerleri aynı sistemle artar. Merkezdeki halka ise 10 puandır. Kazanan kişiyi belirlemek için her atışın skoru  toplanır ve en yüksek puana sahip olan atıcı kazanır.

ATICILIK SPORUNUN BİREYE KATKILARI

Atıcılık sporuna başlayan bireylerin önceki yaşamına kıyasla özellikle dikkatini toplama, uzun süre bir konuya odaklanma kabiliyetlerinde iyileşmeler gözlenmektedir. Bunlara ek olarak diğer bu branşın sporcularında gözlemlenen özellikler şöyle sıralanabilir:

Dikkat,

Odaklanma,

Yüksek ve uzun süreli konsantrasyon,

Beyin, göz ve kas koordinasyonu,

Özgüven,
Denge,
Reaksiyon Sürati,
Sırt, bacak ve karın kaslarının dayanıklı olması.

ATIŞ ÇEŞİTLERİ

Atışlar, 10 metre, 25 metre, 50 metre ve 300 metre atışları olmak üzere dört bölüme ayrılır.

10 Metre Atışı: Bu yarışmalar açık havada veya kapalı salonlarda yapılır. Hedef, atış poligonu düzeyinden 1.4 metre yüksekte olup belli oranları aşmaması koşuluyla yarışmacının boyuna göre yüksekliği değiştirilebilir. Arka plândaki düzlem kurşunu sektirmemeli ve açık renk olmalıdır. 90 derecelik açıdan yatay sapma 25 cm’yi geçmemelidir.

50 Metre Atışı: Bu atışta hedef, poligonun düzeyinden 0.50 metre yüksekte olmalıdır. Kurşun tutucu düzlemde 90 derecelik açıdan yapılan atışın yatay sapması 1 metreyi geçmemelidir. 50 metre atışları açık havada veya yarı kapalı salonlarda yapılabilir.

300 Metre Atışı: Bu atışta hedef, poligon zemininden 3 metre yüksekte olmalıdır. 90 derecelik açıdan yatay sapma 6 metreyi geçmemelidir. Atış alanı, güvenliği sağlamak amacıyla duvarla çevrilebilir. Hedefler, üzeri örtülmüş bir çukur kullanılarak alçaltılabilir. 50 m ve 300 m serbest tüfek müsabakalarında 120 atış üzerinden genel toplama bakılır.

 

ATIŞ POZİSYONLARI

Temel olarak 3 tip atış pozisyonu vardır:

 1. Yat:Bu pozisyonda atıcı, atış noktasının zeminine yatarken, dirseklerini organizatör tarafından sağlanmış yer sergileri gibi dayanaklar üzerine koyar. Beden hedefe doğru yönelmiştir. Tüfek, başlangıçta yalnız iki el ve bir omuz kullanılarak, daha sonra nişan pozisyonunda atıcının yanağını tüfek kanadına yerleştirmesi suretiyle ve tüfek kayışıyla tutulur. Bunların dışında tüfeğin herhangi bir noktaya değmesi ve desteklenmesi yasaktır. Dirsekten ilerisi görünecek şekilde kollar öne doğru kalkık ve atış noktası zemininden yüksektedir. Tüfek kayışının bağlandığı kol, ön kol ekseninden ölçüldüğünde, yatay hat ile 30 dereceden daha küçük bir açı yapmamalıdır.
 2. Ayak:Bu atış pozisyonunda atıcı herhangi bir desteğe dayanmadan ayakta durur ve tüfeği, yanak ve göğsünün bir bölümü omza yakın olmak üzere iki el ve bir omzunu kullanarak tutar. Atışlarda sol üst kol ve dirsek, göğüs ya da kalçaya dayandırılabilir. Bu atış pozisyonunda tüfek kayışının kullanılması yasaktır.
 3. Çök:Atıcı sağ ayak parmakları, sağ diz ve sol ayağıyla çöker ve tüfeği iki eli ve bir omzunu kullanarak tutar. Bu atışta tüfek kayışını kullanmak serbesttir. Çök atış pozisyonunda sağ ayağın altına yastık konulduğunda ayağın açısının 45 dereceden fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer minder kullanılmıyorsa, bacağın dizden aşağısı yere değebilir ve açının derecesi de önemli değildir. Ancak dikkat edilecek nokta, bacağın belirtilen bölge dışında kalan yerlerinin ve kalçanın yere değmemesi gerektiğidir. Bu pozisyonda atıcı yere serilen ve organizatör tarafından belirlenen branda veya örtüye çökebilir. Yine çökme sırasında topuk ve kalça arasına sadece çök minderi konabilir; ceket ve diğer giysilerin bu bölgeye konulması yasaktır. Atış s4rasında atıcıya destek sağlamayacak şekilde ve organizatörler tarafından belirlenen yer sergileri, kalın keçeler ve yastıklar kullanılabilir. Yer sergileri, çadır bezi vb. gibi malzemelerden yapılır. Yastıklar ise çök atış pozisyonunda kullanılan, uzunluğu en fazla 250 mm, çapı 180 mm olan, yumuşak ve esnek malzemelerden yapılmış silindir şeklinde araçlardır.

YARIŞMALAR

Uluslararası Atıcılık Federasyonun (ISSF) belirlediği olimpik branşlardan olan havalı tabanca ve havalı tüfek yarışmaları kapalı 10 metre atış poligonlarında ve desteksiz/ayakta atış pozisyonunda düzenlenmektedir. Ülkemizde yıldızlar kategorisinde de gerçekleştirilen havalı silah yarışmaları, Uluslararası yarışmalarda büyükler ve gençler kategorilerinde yapılmaktadır.

Kategorilerine göre atım sayılarının değiştiği havalı silahlar disiplininde büyük-genç-yıldız bayan tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı “40”, müsabaka süresi 50 dk. olarak belirlenmiştir. Büyük ve genç erkek tabanca ve tüfek kategorilerinde “60” atış yapılmaktadır. Müsabaka süresi de 1 saat 15 dk. olarak belirlenmiştir. Büyük ve genç erkeklerin aksine yıldız erkek tabanca ve tüfek kategorilerinde atım sayısı “40”, müsabaka süresi 50 dk. olarak belirlenmiştir. Atıcılık sporunda ciddi manada fiziksel ve zihinsel kondisyona ihtiyaç vardır.

Tüm yarışmalar, ISSF Genel Mevzuatı ve geçerli ISSF Müsabaka Kuralları ile birlikte Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu′nun ilgili yönetmelik ve talimatlarına göre düzenlenmekte olup, yarışmalar görevli hakemlerce yönetilmektedir.

Eleme yarışmaları sonuçlarına göre en iyi ilk sekiz puanı elde eden sporcular final yarışmasına katılma hakkı elde ederler.Final yarışmasında 5’er atışlık 2 seriden sonra tekli atışlara geçilir. Her iki atış sonunda en düşük skorlu sporcunun elendiği final yarışması bronz, gümüş ve altın madalya sahipleri belli olana kadar devam eder. Yıldızlar kategorisinde final yarışmaları yapılmamakta olup, sıralama ve derecelendirmeler eleme yarışmaları sonucuna göre belirlenir.

KAYNAKÇA

http://www.bilgiustam.com/aticilik-sporu-nedir/

https://www.taaf.org.tr/

http://www.avcilaralemi.com/aticilik-sporu/aticilik-sporu-hakkinda-temel-bilgiler-h122.html

http://www.konyalife.com.tr/haber/aticilik-sporu-stresi-azaltiyor8230-2698.html

http://www.aydindenge.com.tr/spor/01/08/2017/aticilik-kurslari-buyuk-ilgi-goruyor

http://www.besyo.org/aticilik-sporu

http://www.tacticalmagazin.com/aticilik-sporu-nedir-teknikleri-kurallari-nelerdir-558.html

http://www.nkfu.com/aticilik-sporu-hakkinda-bilgi/

0
Top
Bizi Arayın
WhatsApp chat